Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

A je to doma...

Je to už sedem rokov, čo sa pravidelne zapájam do vedomostnej a literárnej súťaže s názvom Lidice pro 21. století. Súťaž je určená mládeži z celého sveta vo veku 10 – 19 rokov. Jej cieľom je prispieť k zachovaniu pamiatky občanov českej obce Lidice, vypálenej 10. júna 1942, a zároveň prehĺbiť vedomosti mladej generácie o udalostiach 2. svetovej vojny. Súťaž prebieha prostredníctvom internetu a je rozdelená do dvoch kôl.

Všetko sa začalo v pondelok 3. februára 2014. Po úspešnej registrácii som pátrala po správnych odpovediach na 15 vedomostných otázok a premýšľala o literárnej práci na tému Aká je moc bezmocných? Do 2. marca som mala odoslať literárnu prácu a  odpovede na otázky. Potom už len zostávalo veriť v postup. 

Dňa 20. apríla prišla potešujúca správa. Postúpila som medzi 21 najlepších súťažiacich v mojej kategórii.  S úsmevom na tvári a správnou dávkou bojovnosti som hľadala odpovede na otázky druhého vedomostného testu.

Po takmer mesiaci netrpezlivého čakania na záverečné výsledky, som 16. mája neverila vlastným očiam. V mojej kategórii sa do súťaže zapojilo 910 študentov a ja som sa umiestnila na 1. mieste! Všetci víťazi boli pozvaní na slávnostné vyhlásenie výsledkov, ktoré sa konalo 12. júna 2014 v Kultúrnom paláci Žofín v Prahe. Z rúk ministra školstva ČR Marcela Chládka, podpredsedu senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotku a plukovníka Eduarda Stehlíka som si prevzala diplom, krásne ceny a predovšetkým, cenu pre víťaza kategórie – prekrásnu sklenenú lidickú ružu. Náš slávnostný deň však neskočil vyhlásením výsledkov. Videli sme ukážky z muzikálu Pomáda a historické pamiatky Prahy sme obdivovali počas plavby loďou po Vltave. Z prístavu už naše kroky smerovali priamo do Senátu Parlamentu ČR, kde nás v priateľskej atmosfére prijal podpredseda pán Přemysl Sobotka. Víťazov odmenil pamätnými listami a darmi. A ak by sa niekomu málilo, pre víťazov je ešte pripravený trojdňový výlet do miest Tábor, Lidice a Letov.

Počet Slovákov zapojených do súťaže bol tento rok 114. Myslíte, že sa budúci rok zvýši ich počet aj vďaka ďalším šikovným študentom z lavíc GCM?  :)

Víťazná práca

(text: Bea Brunclíková, 3.A)

Novinky v kocke
  •   2 % z dane  podporte naše gymnázium a ... / viac
  • Gymnázium sv. Cyrila a Metoda pozýva žiako... / viac
  • Milí uchádzači o 4-ročné štúdium na GCM, n... / viac
  • Vážení rodičia, milí uchádzači o štúdium n... / viac
  • Zákonný zástupca (ZZ) má povinnosť doručiť... / viac
  • Hurá, postúpili sme do finále SAFI 2020 a ... / viac