Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Celoslovenské kolo Biblickej olympiády II. kategória

"Zaži Košice", aj tak by sa dal nazvať náš 24-hodinový pobyt v Košiciach v rámci celoslovenského kola Biblickej olympiády. Čo všetko sme v skratke zažili:

- spoznali sme najznámejšieho Košičana, či "ikonu Košíc"

- videli sme tanečné divadlo v neobarokovej budove Štátneho divadla v Košiciach

- trošku sme "zablúdili" na pešej zóne (čo je jedna rovná ulica:)

- boli sme na svätej omši s biskupom Forgáčom v krásnom gotickom kostolíku sv. Michala

- zistili sme, aký je to pocit, odniesť si 3. miesto

- stali sme sa nositeľmi medaily za zásluhy od Arcibiskupstva Košice

 

A teraz trošku podrobnejšie z pera účastníčky Dominiky Bezákovej z II.N:

 

Po úspešnom absolvovaní diecézneho kola biblickej olympiády sa náš odhodlaný trojčlenný tím v zložení Ľudka Kováčová, Natálka Pavčová a ja, Dominika Bezáková spolu so sestrou Máriou Zuzanou, vybral 17. mája 2022 na cestu do mesta Košice, kde sa tento rok uskutočnilo posledné, takže celoslovenské kolo danej súťaže. Napriek tomu, že cesta vlakom trvala veľmi dlho, určite sme sa nenudili. S americkým žolíkom a inými kartovými hrami by sme sa predsa dokázali zabávať aj celý deň. Samozrejme, že sme nezabudli ani na štúdium, teda na opakovanie si informácií z troch biblických kníh.

Po príchode do Košíc nám organizátori súťaže pripravili bohatý program. Hneď, ako sme si veci zložili na hotelových izbách, ponáhľali sme sa na spoločný obed v kňazskom seminári. Potom nasledovala prehliadka historickej časti mesta, ktorou nás previedol známy košický sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun. Mali sme príležitosť obzrieť si veľkolepý Dóm svätej Alžbety, neobarokové divadlo, spievajúcu fontánu a mnohé iné nádherné pamiatky.

Ďalším krásnym zážitkom sa pre nás stala omša s košickým pomocným biskupom Marekom Forgáčom, počas ktorej nás svojím speváckym a gitarovým sprievodom potešila Dominika Gurbaľová. Deň sme napokon zakončili tanečným divadelným predstavením s názvom Denník Anny Frankovej, ktoré sa konalo v košickom Štátnom divadle a bolo určené iba nám, súťažiacim.

Zážitky, ktoré nám ochotní Košičania poskytli však neboli to jediné, kvôli čomu sme merali takú dlhú cestu. Nasledujúci deň sa už niesol v duchu miernej nervozity z nastávajúcej súťaže. Celoslovenské kolo biblickej olympiády pozostávalo z viacerých disciplín, ako napríklad vypracovanie testu, formulovanie posolstva, oprava chýb v audio ukážkach, orientácia na mape alebo herecké stvárnenie biblického príbehu v dopredu natočenej scénke. Naše družstvo sa zo všetkých síl snažilo obstáť v každej jednej z týchto disciplín. Po slávnostnom obede sme už teda nedočkavo očakávali výsledky našej práce. Napriek skutočnosti, že konkurencia bola naozaj veľká, podarilo sa nám pre našu školu vybojovať 3. miesto.

Veľká vďaka patrí organizátorom olympiády, ktorí nám zabezpečili ubytovanie, stravu, kultúrny program a taktiež plné tašky cien. Ich ochota, láskavosť a štedrosť nám tento výlet urobila ešte krajším.

Okrem ocenenia si však zo súťaže odnášame aj nezabudnuteľné spomienky, nové priateľstvá, skúsenosti a hlavne pôžitok, ktorý nám poskytlo štúdium Svätého písma.

P. S.: Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na fakt, že nás tento ročník olympiády priviedol ku kresťanskému rapu. Ďakujeme Dávidovi Drieňovskému za pomoc pri natáčaní našej raperskej scénky Smile.

(text: Dominika Bezáková II.N, foto: účastníci) 

Novinky v kocke
  •   2 % z dane  podporte naše gymnázium a ... / viac
  • Gymnázium sv. Cyrila a Metoda pozýva žiako... / viac
  • Milí uchádzači o 4-ročné štúdium na GCM, n... / viac
  • Vážení rodičia, milí uchádzači o štúdium n... / viac
  • Zákonný zástupca (ZZ) má povinnosť doručiť... / viac
  • Hurá, postúpili sme do finále SAFI 2020 a ... / viac